Taki własnie był rok 2015 dla naszych rugbistów. Udział w rozgrywkach na najwyższym szczeblu, awans do ½ Finału Mistrzostw Polski Rugby 7, zagraniczne tournee, rozpoczęcie pracy z dziecmi oraz pozyskanie strategicznego sponsora. Tak w ogromnym skrócie wyglądał nasz jubileuszowy rok, bowiem właśnie w grudniu 2015 przypada 10. rocznica zawiązania Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Kaskada Szczecin Rugby Klub.

Artur Wołosewicz (członek założyciel i pierwszy prezes Kaskady) z pewnością nie spodziewał się, że dziesięć lat po tym jak zafascynowany historią powstania gdyńskiej Arki zawiąże stowarzyszenie, ten twór z powodzeniem będzie kultywował rugbowe tradycje na Pomorzu Zachodnim.

Rozgrywki

Sezon 2014/2015 był dla nas wyjątkowy. Pierwszy raz w historii mogliśmy wziąć udział w rozgrywkach rugby olimpijskiego na najwyższym szczeblu. Dla tak małej organizacji jak Kaskada to ogromna nobilitacja, a o powadze zdarzenia niech świadczy konfrontacja z takimi potegami polskiego rugby jak Lechia Gdańsk czy Ogniwo Sopot. Po wyrównanych grach w regionie zachodnim awansujemy do półfinału rozgrywanego w Bolesławcu. Tam właśnie spotkaliśmy się w grupie ze wspomnianymi tuzami i nasza przygoda z Mistrzostwami Polski dobiega końca. Dobre wspomnienia, twarda lekcja, nauka na przyszłość.

Przez cały rok rozegraliśmy aż 10 turniejów! Rozpoczęliśmy oraz zakończyliśmy towarzyskimi grami na obiekcie naszych dobrych znajomych z AZS ZUT Rugby Szczecin. Poza tym odwiedziliśmy: Jarocin, Bolesławiec, Poczdam, Berlin, Kopenhagę, Sopot oraz Gniezno. W barwach Kaskady zaprezentowało blisko 30 zawodników.

Kaskada on tour 

Rok 2015 był niezwykły również ze względu na nasz udział w turniejach zagranicznych. Już wcześniej odwiedzaliśmy m. in. partnerskie miasto Szczecina – niemiecki Greifswald. Tym razem jednak udało nam się zagrać na trzech poważnych zawodach na przestrzeni zaledwie dwóch miesięcy. Czerwcowe zawody w Poczdamie na Sanssouci Sevens kończymy na III miejscu za Rk03 Berlin i USV Rugby Potsdam (relacja). Kolejny wyjazd to prestiżowy Berlin Sevens – turniej, na którym wystąpiliśmy już rok wcześniej. Wyniki czasem boleśnie pokazywały nam miejsce w szeregu, ale sam fakt konfrontacji z Brytyjczykami czy zawodnikami z Fiji jest ogromnym zaszczytem (relacja). I wreszcie sierpniowy Scandinavian Sevens w Kopenhadze (pisaliśmy o nim tutaj). Największy, najsilniej obsadzony i najbardziej wymagający, dwudniowy turniej w jakim kiedykolwiek zagraliśmy. Prawie 60 ekip męskich, kobiecych i old-boyów. Konfrontacja z mistrzami poszczególnych krajów, reprezentacjami czy egzotycznymi gośćmi z Fiji i 12 miejsce to sukces ponad miarę. Dziś wiemy, że takie wyjazdy są nam niezmiernie potrzebne, wynik sportowy chociaż pozytywny to jedno, ale fakt w jaki sposób wyjazdy te cementują zespół jest nieoceniony.

Dzieci

To z pewnością najważniejsze osiągnięcie Kaskady w historii istnienia Klubu. Nic bowiem nie stanowi o sile drużyny tak mocno jak zaplecze w postaci młodych zawodników. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, rodziców i pedagogów ze Szkoła dla Chłopców Nawigator rozpoczęliśmy zajęcia z najmłodszymi adeptami rugby (Klasy II, III, IV). Owocem pracy jest m.in. wprowadzenie rugby do szkoły jako dyscypliny wiodącej, rugby w planie lekcji! Zajęcia sportowe, turniej wewnętrzny (relacja), boisko przystosowane do rugby TAG! (artykuł w Radiu Szczecin i wreszcie pierwszy wygrany, wyjazdowy turniej w Wielkopolskiej Lidze Rugby TAG w Poznaniu(relacja). Jesteśmy spokojni o przyszłość rugby w Szczecinie.

Sponsor

Dobrze jest wspominać niesamowity sezon, ale chociaż jesteśmy amatorami to do realizacji naszych celów pieniądze są niezbędne. Wiele z naszych osiągnięć nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie naszych partnerów i darczyńców. Za naszymi sukcesami stoją m.in. Bar Rybny Kalmarek, Ryszard Wołosewicz, Pit Stop, ale przede wszystkim osoba Pana Michaela Holm Larsen’a z firmy Steelcon Europe. Jest on nie tylko świetnym biznesmenem, a również wielkim pasjonatem rugby. Pan Larssen do dziś grywa w rugby w rodzinnym Hundested (Facebook), a obowiązki w firmie dzieli między Danią, Polską, a UK. Na nasze szczęście jedna z filii jego firmy mieści się w Szczecinie. Wszystkim ludziom, którym na sercu leży dobro naszego Klubu serdecznie dziękujemy.