Jak podają źródła – pierwszym Polakiem, który uprawiał rugby był Sienkiewicz – podobno syn Henryka Sienkiewicza. Tak pisze francuski autor Loys Van Lee w swojej książce „Le Rugby” na podstawie kronik klubów, w których grał Sienkiewicz. W czasach nam bliższych, na falach odwilży, rugby odrodziło się w 1956. Nie cieszyło się jednak sympatią decydentów, którzy do tego sporu odnosili się równie podejrzliwie jak do rock’and rolla czy gumy do żucia „Donald”. Gdy w roku 1962 była realna możliwość zdobycia III miejsca  w Pucharze Europy władze odmówiły sfinansowania wyjazdu na mecz do Lizbony.

Niemniej jednak w Polsce wciąż mamy bogate tradycje rugbowe. Każdego roku w ramach Pucharu Europy Siódemek rozgrywany jest cykl 6-8 turniejów. Od pięciu lat jeden z nichrozgrywany jest w Sopocie jako Hodura Sopot Stevens, który ma już swoja renomę.

 Rugby w Polsce jest sportem amatorskim. Istnieje bardzo niewiele Klubów, które maja podpisane kontrakty z zawodnikami (Lechia, Arka, Łódź). Zawodnicy utrzymują się z pracy zarobkowej, a ewentualne pieniądze z kontraktów czy diet są uzupełnieniem ich budżetów.

Rozgrywki fazy play off są transmitowane przez Polsat SPORT. Rozgrywki Ekstraligi Rugby 7 były transmitowane przez SportKlub.

Struktura rozgrywek

W Polsce gramy w dwie odmiany rugby – klasyczną i olimpijską. Klasyczna odmiana rugby to piętnastoosobowe składy i gra 2 x 40 minut. W odmianie olimpijskiej (już w 2016 roku w Rio) gra się po siedmiu zawodników 2 x 7 minut na pełnowymiarowym boisku.54ca15bc32b03_o

Odmiana klasyczna

Ekstraliga 8 drużyn (Arka Gdynia, Lechia Gdańsk, Ogniwo Sopot, Budowlani Lublin, Posnania Poznań, Budowlani Łódź SA, Orkan Sochaczew, Pogoń Siedlce)

 I Liga (Skra Warszawa, Frogs&Co. Warszawa, Juvenia Kraków, KS Budowlani Łódź, Alfa Bydgoszcz, Czarni Pruszcz Gdański)

 II Liga (Legia Rugby, RK Wrocław, Rc Zielona Góra, RC Ruda Śląska, Biało Czarni Nowy Sącz)

635603641159074726

Odmiana olimpijska

 W odmianie olimpijskiej mamy w Polsce jedne rozgrywki – Mistrzostwa Polski Rugby 7. W lidze biorą udział wszystkie wymieniony wyżej drużyny z rugby klasycznego i drużyny specjalizujące się tylko w odmianie olimpijskiej. Rozgrywki toczą się systemem jesień/wiosna i bierze w nich udział ok. 60 ekip. Rozgrywki podzielone są na cykl turniejów eliminacyjnych i każda drużyna musi wziąć udział w określonej liczbie turniejów eliminacyjnych. Najlepsza dwunastka bierze udział w turnieju finałowym. Zwycięzca uzyskuje tytuł Mistrza Polski.

Przydatne linki:

  • http://pzrugby.pl/
  • http://80minut.pl/
  • http://rugbypolska.pl/